Kontroverzní léčiva míří zpět k poslancům

14. prosinec 2016 – Tiskové zprávy

Praha, 14. prosince – Senátoři dnes rozhodli o vrácení novely zákona o léčivech zpět do Poslanecké sněmovny. Hlavním důvodem je problematický pozměňovací návrh poslance Běhounka. Na poslední chvíli načtená úprava podporuje reexport a může výrazně zvýšit riziko nedostatku léků v českých lékárnách. 

Vrácení legislativy do Poslanecké sněmovny podpořil již v úterý garanční Výbor pro zdravotnictví a zahraniční politiku. Jeho rozhodnutí dnes potvrdilo i senátní plénum. Do sněmovny se léčiva vrací společně s pozměňovacím návrhem senátora Petra Koliby (ANO 2011), který se v součinnosti s Ministerstvem zdravotnictví snaží minimalizovat rizika poslaneckých úprav.

Názor Ministerstva, které původně Běhounkův návrh podpořilo, změnilo stanovisko ÚHOSu. Podle jeho představitelů by totiž přijetí zákona v této podobě vedlo jak k porušení principů hospodářské soutěže, tak ke kolizi s pravidly jednotného trhu EU. Změna se týkala především nucených dodávek léčivých přípravků do distribuční sítě.  Ostré kritice byl v Senátu vystaven také pozměňovací návrh poslance Vyzuly, podle kterého se mají snížit ceny biosimilárních přípravků při vstupu na trh z původních -15% na -30% a generických přípravků z -32% na -40%, a který senátní zpravodajka Filipiová (ODS) označila za protiústavní přílepek.

Výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF) postup Senátu i Ministerstva zdravotnictví oceňuje. „Dlouhodobě tvrdíme, že pozměňovací návrhy pana poslance Běhounka a pana poslance Vyzuly, podporují paralelní vývoz léčivých přípravků z České republiky a zásadním způsobem mohou zvýšit riziko nedostupnosti léků pro české pacienty. Senát naštěstí splnil, alespoň v případě pozměňovacího návrhu pana poslance Běhounka, svou roli legislativní pojistky a nepodlehl populistickým zkratkám“ dodává Mátl

 

Více informací: 

Martin Mátl, ČAFF

Email: martin.matl@aff.cz, tel. 603 835 225

Viktor Chvátal, FleishmanHillard

Email: chvatal@fleishman.com, tel.: 774 126 366 

Každý druhý lék, který denně pomáhá pacientům v České republice, dodávají firmy sdružené v České asociaci farmaceutických firem. Asociace sdružuje 22 hlavních výrobců generických a biosimilárních léků, kteří  v ČR zaměstnávají více než 4 400 lidí a každoročně dodají  na trh v průměru 119 miliónů lékových balení. Všechny členské firmy a jejich zaměstnanci se ve své práci řídí Etickým kodexem ČAFF, který je v mnoha ohledech přísnější než příslušná legislativa. Hlavním cílem ČAFF je zajišťovat maximální dostupnost léků pro pacienty v ČR  a udržitelnost zdravotního systému.